Doporučujeme: 60 GB FTP hosting | CZ doména zdarma | Snadné sdílení souborů | TV program | Doména do 10 minut | Italo.cz | Měření rychlosti internetu
| Zavřít |
klikni pro zmenšení fotky

Můj blog – až 10 % špičkového kódu navíc!

Nastavení MSSQL serveru 2005

Datum: 25. 9. 2006 21.00 | Autor: Lukáš | 5987× | Kategorie: MSSQL | Komentáře: 2

MSSQL 2005 Tohle si píšu hlavně pro sebe, abych někdy příště hned věděl, co kde vyplnit, zakliknout a nastavit.

Mým hlavním cílem bylo zpřístupnit databázi z webového rozhraní (SQL server Authentication), což je defaultně zakázáno a jde se logovat jen v rámci „Windows Authentication“. A že jsem nad správným nastavením o prázdninách strávil hodin...

Ale je to jednoduché, ba přímo primitivní. Prvně je třeba spustit „SQL Server Management Studio Express“ (C:\Program Files\Microsoft SQL Server\90\Tools\Binn\VSShell\Common7\IDE\ssmsee.exe), kde se nalogujeme klasickou Windowsovskou autentizací bez hesla.

MSSQL 2005Kliknutím pravým tlačítkem na databázový server v okně „Object Explorer“ a následným vybráním položky „Properties“ se dostaneme do nastavení serveru. Na podstránce „Security“ je třeba zaškrknout „SQL server and Windows Authentication mode“.

Uživatele, kteří se pak do SQL budou logovat, nastavíme opět v „Object Explorer“, v podmenu „Security“ kliknutím pravým tlačítkem na „Logins“ a volbou „New Login“. Tam každému lze přiřadit i příslušná práva včetně přístupu do databází (Default database).

Nyní se už lze bez problému přihlásit k databázi například z webového rozhraní, tedy skoro. Je totiž třeba nastavit ještě jednu drobnost, která mi však paradoxně dala nejvíce zabrat. Po dnech proklínání MS, prohledávání nejrůznějších zahraničních diskuzních fór, studování online nápovědy Microsoftu a opakovaného procházení veškerého nastavení, zda jsem přece jen něco nepřehlédl, jsem zjistil, že přehlédl. Nenastavil jsem aliasy.

„SQL Server Configuration Manager“ (C:\WINDOWS\system32\mmc.exe /32 "C:\WINDOWS\system32\SQLServerManager.msc") - to je to, co právě teď budeme potřebovat. Podmenu „SQL Native Client Configuration“ a v něm „Aliases“. Pravděpodobně tam bude jeden přednastavený s názvem „New Alias“. Takže doporučuji vytvořit například všeobecně používaný localhost (ten pak budeme využívat při přihlašování) na portu 1433 s protokolem TCP/IP. Dobré je ještě ověřit, zda je v „Client Protocols“ povoleno TCP/IP.

MSSQL 2005

 

No a to je vše :).

Komentáře:

 1. Boďo4. 3. 2007 17.58

  Nainstaloval jsem SQLEXPRESS 2005 na pc a vytvořil přez ODBC native client připojení. Test proběhnul v pohodě, ale na jiné mašince v obrovské síti 3xPC to nemůžu rozchodit. Dělám někde chybu?
  Zkoušel jsem vše možné samozřejmě, že jsem nastavil browse a service běží jak má, jen nevidím server v síti. Taková malá chybka u secího stroje, že to neseje..
  lama ;o)  odpovědět
 2. kytička8. 3. 2007 20.05

  server běží na localhostu, tj 127.0.0.1. Abys ho viděl ze sítě, nastav si nějak podle příkladu a tvé ip jmeno serveru v windows/system32/drivers/etc/hosts a server at neposlouchá na localhostu, ale na tvé ip (i když neveřejné)  odpovědět

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět: